تبلیغات
سرگرمی و تفریحی - با همدیگر «خوب» دعوا كنید!(اگر در زندگی زناشویی زیاد «بگو مگو» می کنید)

وب بچه های شاهرود

 

بعضی از زن و شوهر‌ها ادعا می‌كنند كه تا به حال هیچ‌وقت با هم مشاجره نكرده‌اند. اگر از آن زن و شوهر‌هایی هستید كه همیشه با هم جروبحث می‌كنید در اینجا راه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا جنگ و دعواهای‌تان كمتر شود.

 

خواندن در ادامه مطلب >>>

بعضی از زن و شوهر‌ها ادعا می‌كنند كه تا به حال هیچ‌وقت با هم مشاجره نكرده‌اند. این ادعا برای زوج‌هایی كه می‌توانند نظرات‌شان را آزادانه بیان كنند، تقریبا غیر‌ممكن است. برای گروهی از زوج‌ها هم جروبحث، با سروصدای زیادی همراه است و چرخه بی‌پایان دعوا و مرافعه‌ها در خانه آن‌ها هیچ‌وقت تمام نمی‌شود. به‌هرحال تعداد دفعاتی كه صدای دعوای زن و شوهر‌ها به گوش می‌رسد جای خود دارد اما مهم این است كه بدانیم این بگومگوها واقعا دلیل قابل‌قبولی دارند؟ در زندگی زناشویی شما و همسرتان باید بتوانید بدون نیاز به شخص دیگری، داور جنگ و دعواهای خودتان باشید. بنابراین لازم است درباره قوانین و محدودیت‌هایی كه در این زمینه وجود دارد، به توافق برسید. هر دوی شما می‌توانید محدوده‌های قابل‌انعطافی را تعریف كنید كه با شخصیت فردی و زندگی مشترك شما مناسب باشند و برای جلوگیری از مشاجره‌های غیر‌ضروری از آن‌ها استفاده كنید. به این ترتیب دعوا می‌تواند حتی به شما كمك كند تا زندگی بهتری داشته باشید! پس برای اینكه دعوای خوب را از دعوای بد تشخیص بدهید و سعی كنید همیشه«خوب» دعوا كنید، این مقاله را بخوانید.  چگونه با همسرتان توافق كنید؟

در یك ازدواج موفق، هر دو زوج باید بتوانند با یكدیگر مذاكره داشته و به توافق برسند. البته بعضی‌وقت‌ها لازم است كه هر دوی شما كمی كوتاه بیایید. به‌طور مثال ممكن است شما دوست داشته باشید برای مسافرت تابستانی در یك ویلای ساحلی اقامت داشته باشید و همسرتان ترجیح دهد در یك خانه جنگلی ساكن شود. در این‌صورت برای این‌كه به توافق برسید چند راه‌حل پیش‌رو دارید:
  •  می‌توانید چند روز نزدیك ساحل دریا ساكن شوید و بقیه تعطیلات را به خانه جنگلی بروید.
  •   باهم قرار بگذارید كه تعطیلات تابستانی را كنار دریا بگذرانید و سال آینده به خانه جنگلی بروید.
  •  هر كدام از شما بخشی از تعطیلات را به تنهایی در محل مورد علاقه‌اش بگذراند.
  •  شرایط یكدیگر را بسنجید و اگر می‌بینید نیاز همسر شما اولویت دارد، خواسته خودتان را به تعویق بیندازید. به‌طور مثال درصورتی‌كه می‌دانید همسرتان سال پراسترسی داشته و سكونت در كنار دریا به او آرامش بیشتری می‌دهد، این تابستان خواسته او را برآورده كنید.  از جادوی كلمات استفاده كنید

اگر یاد بگیرید كه با حمله زبانی شریك زندگی‌تان را مورد هدف قرار ندهید، به احتمال زیاد می‌توانید از همسرتان بخواهید از زاویه دید شما به قضیه نگاه كند. بهتر است لحن صحبت‌های‌تان را تغییر دهید و از جادوی كلمات استفاده كنید. می‌توانید یك درخواست تند و خشونت‌‌آمیز را با جملات نرم‌تر طوری تغییر دهید كه روی شنونده تاثیر بیشتری داشته باشد و بدین‌ترتیب از جدال‌های همیشگی پیشگیری كنید. یك مثال می‌زنیم، فرض كنید شما و همسرتان جایی باهم قرار داشته‌اید اما او دیر آمده، شما را مدتی در خیابان معطل كرده و بعد هم دیر به مهمانی رسیده‌اید. شما از این كارش ناراحت و كمی هم عصبانی هستید. به جای این‌كه بگویید: «تو واقعا آدم بی‌ملاحظه‌ای هستی.» این جمله را به‌كار ببرید:« اگر كمی زودتر می‌آمدی من احساس آرامش بیشتری داشتم و شب بهتری را با هم می‌گذراندیم. می‌توانم روی قرار بعدی كه با تو دارم این‌طور حساب كنم؟»

در این صورت همسر شما برای این‌كه به درخواست‌تان پاسخ دهد تمایل بیشتری دارد چون احساس نمی‌كند كه مورد حمله و فشار قرار گرفته و در مقام دفاع از خودش برنمی‌آید.  آتشفشان زناشویی نزدیک است

هر وقت احساس كردید آتشفشان یك جنگ و دعوای درست و حسابی بین شما و همسرتان در حال فوران است، دقت كنید تا بفهمید برای كدام‌یك از دلایل زیر در حال بحث كردن هستید:
  •  آیا شما و همسرتان سعی می‌كنید با حرف زدن احساس ناراحتی‌تان را بیرون بریزید؟
  •  از همسرتان انتظار دارید كار خاصی را انجام دهد؟
  •  حرف‌هایی كه از روی عصبانیت به زبان می‌آورید به‌دلیل تفاوت‌های جدی دیدگاه‌تان است یا نوعی ستیزه‌جویی در زندگی مشترك؟
  • راهكارهای مختلفی وجود دارند كه جهت كنترل انواع و اقسام دعواها به كار می‌آیند. روش‌هایی كه در اینجا به شما توصیه می‌كنیم از بهترین‌ها هستند كه با توجه به موقعیت‌های بالا، می‌توانید از آن‌ها استفاده كنید.
  •  اگر همسر شما در تلاش است تا احساس ناراحتی‌اش را بیان كند، بعضی وقتی‌ها خوب است كه اصلا هیچ حرفی نزنید و به او اجازه دهید خودش را آرام كند.
  •  اگر از همسرتان انتظار خاصی دارید، یك درخواست مستقیم بهتر از دیگر شیوه‌های غیر‌مستقیم جواب می‌دهد.  کی برنده شد؟

بعضی از دعواها سرانجام با توافق دو طرف ختم به خیر می‌شود. گروهی از جروبحث‌ها هم به نفع یكی از زوج‌ها به پایان می‌رسند اما در این میان تعدادی از مشاجره‌ها هم هستند كه بی‌نتیجه باقی می‌مانند و ممكن است بارها و بارها تكرار شوند.  وقتی در دعواهای زناشویی یكی از زوج‌ها احساس می‌كند خرد شده است، این ازدواج بعدها صدمه می‌بیند. حتی اگر در دعوا یكی از شما تسلیم شد، دیگری نباید از سوی همسرش قلدر یا دغل‌كار احساس شود. در واقع زن و شوهر‌ها هنگام ازدواج نسبت به یكدیگر متعهد می‌شوند و وقتی یكی احساس كند شكست خورده، به‌طور حتم زوج دیگر برنده نخواهد بود. پس در نهایت هر دوی شما باید با نتیجه مباحثه كنار بیایید و به رنجش و عصبانیت‌تان خاتمه دهید.دلخوری‌های گذشته را پیش نكشید

وقتی زن و شوهر‌ها وارد فاز دعوا می‌شوند، بیشتر اوقات روی یك موضوع بحث می‌كنند اما بعد حرف‌های دیگری را هم پیش می‌كشند و در نهایت ممكن است درباره تمام دلخوری‌ها و رنجش‌های قبلی هم حرف‌هایی بزنند. پس هر وقت به هر دلیلی با همسرتان بگومگویی را شروع كردید، فقط راجع‌به همان موضوع صحبت كنید. به‌طور مثال شاید جروبحث شما درباره مسائل مالی خانواده است و همسرتان می‌خواهد چند قلم كالای تازه برای خانه بخرد. برای مخالفت با او، این موضوع را پیش نكشید كه فلان روز غذا را سوزانده یا هنگام ظرف شستن بشقاب‌ها را شكسته است. در غیر این صورت مطمئن باشید كه جنگی در راه است.

در چنین مواقعی از یكدیگر ایراد نگیرید. دعواهای زناشویی اغلب فرصتی را در اختیار زن و شوهر‌ها قرار می‌دهد تا برای روان‌شناس شدن كمی تمرین كنند؛ مثلا به هم می‌گویند: «مشكل تو این است كه فقط مادرت را دوست داری» یا «تا وقتی مشكلات روانی تو حل نشده جایی نمی‌روی».

در چنین شرایطی همیشه باید بدانید كه همسر شما نیاز دارد او را دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید. شما روانكاو همسرتان نیستید و كار‌تان این نیست كه عیب‌های روان‌شناسی او را پیدا كنید. بنابراین پیش كشیدن این موضوعات هنگام دعوا اصلا استراتژی خوبی نیست.روی نقطه ضعف‌او دست نگذارید

وقتی شعله‌های دعوا بالا می‌گیرد یكی از رایج‌ترین واكنش زوج‌ها این است كه به موضعی پناه می‌برند كه می‌دانند به احساسات طرف مقابل آسیب می‌زند. برای مثال شوهری كه می‌داند همسرش نسبت به توانایی‌های خود به‌عنوان یك مادر مطمئن نیست، هنگام مجادله بر سر كارهای خانه، موضوع را به این آسیب‌پذیری ربط می‌دهد.

بنابراین بدترین كاری كه هنگام دعوا می‌توانید انجام دهید این است كه نقطه ضعف‌های همسرتان را پیش بكشید. این حمله‌ها موجی از احساسات ناخوشایند را درون او ایجاد می‌كند كه می‌تواند تا مدت‌ها بعد از خاتمه دعوا ادامه داشته باشد.وقت‌شناس باشید

نسبت به زمانی كه همسر شما خلق‌وخوی مناسبی ندارد، حساس باشید. آیا شوهر شما صبح‌ها عجله دارد و آشفته است؟ در این صورت وقتی او از خواب بیدار می‌شود بحث موضوعات مهم را پیش نكشید؛ به‌ویژه اگر موضوع به‌گونه‌ای است كه یك مكالمه طولانی را می‌طلبد. به جای این كار زمانی را انتخاب كنید كه به‌نظر می‌رسد آرامش او بیشتر است و آمادگی شنیدن صحبت‌های شما را دارد.

پیدا كردن زمان مناسب برای حرف زدن به این معنا نیست كه همواره از صحبت كردن هراس دارید بلكه به سادگی نشان می‌دهد اگر همسرتان در وضعیت ذهنی مناسبی نباشد شاید به سرعت با شما مخالفت كند درصورتی‌كه اگر موضوع را در یك وقت عادی مطرح كنید، نظر شما را می‌پذیرد.برچسب ها: ازدواج، رابطه، زناشویی، توافق، تفاهم، همسر، دعوا، اختلاف، روانشناس، سلمت، روان،
ارسال توسط payam arab asadi
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما دختری یا پسر؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی